Banner Serial Zabójcy, tylko na kanale FilmBox Extra

POSTACI

Katrine Ries Jensen (Laura Sofia Bach) w serialu Zabójcy

Katrine Ries Jensen (Laura Sofia Bach) 


Młoda, ambitna pracownica kopenhaskiego Wydziału Zabójstw. Ma problem z podporządkowaniem się autorytetom. Działa głównie w oparciu o instynkt. Bardzo silna osobowość. Nawet wielokrotne stanięcie twarzą twarz z psychopatycznymi mordercami w roli ofiary nie osłabia jej zapału w ich chwytaniu. Oprócz Thomasa Schaeffera najlepsza znawczyni umysłu psychopaty. Czy jej przeszłość ma w tym swój udział?

Zespół detektywów serialu Zabójcy
Thomas Schaeffer (Jakob Cedrgren) w serialu Zabójcy

Thomas Schaeffer (Jakob Cedrgren)

Konsultant Wydziału Zabójstw, współpracownik Katrine Ries Jensen. Wcześniej współpracował już z Wydziałem, ale odszedł i rozpoczął pracę jako wykładowca akademicki. Powrót do pracy w policji nie jest łatwy. Szef wydziału ma poważny problem z metodami jakie stosuje Thomas. Współpraca, pochłaniająca czas i umysł profilera, odbija się na jego życiu osobistym. Żona decyduje się na rozstanie.

Magnus Bisgaard (Lars Mikkelsen) w serialu Zabójcy

Magnus Bisgaard (Lars Mikkelsen)

Szef Wydziału Zabójstw. Pod maską oschłości i arogancji ukrywa troskliwego człowieka. Decyzje podejmuje szybko, stawiając dobro podwładnych nad dobro śledztwa. Katrine otacza wręcz ojcowską opieką. Nie lubi Thomasa ze względu na jego brak rozwagi i niekonwencjonalne metody działania.

ZABÓJCY

OGRÓD OFIAR

Zabójca to Duńczyk. Ma 20-40 lat, mieszka sam, kiepsko zarabia, nosi stare ubrania i dojeżdża do pracy. Ofiarami są samotne blondynki z marginesu. Wzbudza ich zaufanie. Same wpuszczają go do domu. Atak w domu świadczy o potrzebie dominacji. Stamtąd je porywa i przewozi do kryjówki. Starannie zaciera ślady. Obcina dziewczynom włosy dowodząc swojej siły. Przetrzymywanie ma im pokazać, że to on rządzi. Eksperymentuje z podduszaniem – dostęp powietrza traktuje jak nagrodę, pozbawienie go jak karę. Dla przyjemności wydłuża agonię. Ofiary układa w charakterystyczny sposób. Po śmierci zakopuje je w lesie, blisko siebie. Groby traktuje jak trofea. Wraca, aby je odwiedzać. To dzieło jego życia. Podnieca go myśl, że może zostać złapany. Aby ukończyć dzieło ominie wszystkie bariery.

UTOPIA

Przed dokonaniem zbrodni filmuje ofiary. Pozbywa się ojców, matkę i dziecko zmusza do zamieszkania z nim. Mężczyzna umiera sam. Kobiecie i dziecku podrzyna gardła. Powolna śmierć jaką gotuje ofiarom wskazuje na silną nienawiść. Odwracanie ofiar twarzą w dół sugeruje wyrzuty sumienia. Nie chce patrzeć im w twarz. Powolna śmierć jaką gotuje ofiarom wskazuje na silną nienawiść. Sprawca pozoruje samobójstwo męża, a obrączkę zabiera jako trofeum.

SŁUSZNY GNIEW

Ciało ułożono naprzeciw drzwi, tak aby było dobrze wyeksponowane. Sprawcy zależało na efekcie. Odbyt okaleczony ciężarkiem. Ogłuszony, odzyskał świadomość, próbował się wyrwać. Poranione dłonie i stopy – reszta ciała nietknięta. Śmierć w wyniku uderzenia tępym narzędziem w skroń. Zabójca jest opanowany. Ofiary mają do niego zaufanie. Torturuje je – mają cierpieć, ale zachować przytomność. Nie myśli o tym, że może zostać złapany. Kieruje nim wściekłość, sam kiedyś był ofiarą przemocy. Napędza go chęć zemsty. Dokonuje jej na zimno. Starannie wybiera ofiary – czymś mu zawiniły.

OKO ZA OKO

Śmierć w wyniku przedawkowania morfiny i środków przeciwbólowych. Po śmierci ciało jest okaleczane. Sprawca starannie planuje zbrodnie. Kierują nim przesłanki osobiste, działa pod wpływem gniewu. Usuwa ze swojej drogi wszystkich rywali.

GRA O ŻYCIE

Jego morderstwa nie mają podtekstu seksualnego. Ofiary dusi, a następnie precyzyjnie dzieli na 38 centymetrowe kawałki. Przystojny, robi dobre wrażenie. Pracuje na etacie, ma rodzinę,dwa auta. Choć sprawia wrażenie normalnego, realizuje chore fantazje. Działa z zimną krwią, śmierć nie robi na nim najmniejszego wrażenia. Dominująca matka zrobiła z niego mizogina. Zabijając kobiety czuje się wszechmocny. Lubi się popisywać, sprawdzać jak daleko może się posunąć. Ofiary są dla niego bezwartościowe.

CIEŃ PRZESZŁOŚCI

Pierwszy zabójca - były pacjent Thomasa Schaeffera. Odesłany z Iraku przed końcem zmiany. Rysował te same niepokojące obrazy. Wypuszczony z zalecenia Thomasa w końcu przeszedł do czynów. Zabił 15 latkę zgodnie ze schematem jednego z rysunków. Po odbyciu kary zaczyna wcielać w życie kolejne obrazy. Syn alkoholików, rodzice zginęli w wypadku. W Iraku zaczął wpadać w furię. Fascynowały go motory. Celem jego ataków są kobiety z kręconymi włosami, reszta to przypadkowe ofiary. Trudny do złapania – unika ludzi. Z ofiarami łączy go adres.

Drugi zabójca - po śmierci córki żona popełniła samobójstwo. Kieruje nim żądza zemsty na każdym, kto według niego miał związek ze śmiercią córki. Ofiary mają zaznać cierpienia równie silnego jakie spotkało jego. Morderca jego córki musi zginąć dokładnie w taki sposób jak ona.

Serial Zabójcy na kanale FilmBox Extra